تبلیغات
طلایه دار تبری - برخی از فعالیت های عمرانی امام علی علیه السلامامام علی (ع) در زمان حکومت خود برخوردی انسانی با بقیه ملل ، حتی کفار داشت و دستور اکید برای آبادانی مناطق مختلف حتی جویبارهای تخریب شده را صادر کرد . توجه به ضعفا و مستمندان و یتیمان چه مسلمان و غیر مسلمان و انجام کارهای مردم بدون هیچگونه توقع و چشمداشتی جزء شیوه های اصلی حضرت بوده است . نوشته اند : وقتی که حضرت مشکل برخی از دهقانان و بزرگان ایرانی را بر طرف می کرد ، آنان به عنوان قدر دانی چهل درهم نزد ایشان بردند . امام (ع) آن مبلغ را نپذیرفت و فرمود :
«ما خاندان به خاطر کار نیکی که انجام میدهم بها و پولی دریافت نمی کنیم»
1- مسجد سازی در سفر جنگی
در فرهنگ اسلامی که نماز و نیایش لازمه پرورش روح آدمی است ، مسجد و عبادتگاه مسلمین نیز جایگاه ویژه ای دارد . باید در تمام روستاها و دهات کوچک و برزگ در کنار جاده ها ، استراحتگاهها ، بیمارستان ها ، رستوران ها ، پادگان ها و قرارگاههای نظامی و هر جا که اجتماع مسلمین حضور و تحقق می یابد ، مسجدی آباد و متناسب با همان منطقه ساخته یا بازسازی شود. امام علی (ع) در تمام دوران زندگی به مساله مسجد سازی توجه داشت . در احد ، در جنوب مسجد النبی ، در شهر مدینه ، در محله مساجد سعبه و هر جا که اقامت می کرد ، به امر مسجد سازی می پرداخت ، حتی انجا که ارتش خود را برای صفین کوچ می داد، در طول راه نیز این امر مقدس را از یاد نبرد.
وقتی به شهر مرزی «هیت» رسیدند وارد شهر نشدند ، آن را دور زد و در میدان گسترده در اطراف هیت ، در منطقه ای به نام «اقطار» توقف کوتاهی داشت و مسجدی در آنجا ساخت که تا سالیان طولانی مردم در آنجا نماز می خواندند و مشکل عبادتگاه مردم آن بر طرف گردید .

*فرهنگ مسجد سازی در شهرها:
علی (ع) در ساختن مسجد مدینه نقش اساسی داشت . در محله جنگ احزاب مسجد فتح را به یاد پیروزی بر «عمربن عبدود» و مهاجمان قریش بنا نمود و دو شب در آنجا نماز می خواند . آن حضرت به پیروی آیه «اِنَّما یَعمُرُ مَساجِدَ اللهِ مَن آمَنَ بِاللهِ وَ الیَومِ الاَخَر »(3)در بصره ، کوفه و... مساجدی بنا نمود . 

2- امام علی (ع) به لایروبی قناتها ، چاهها ، نهرها و رودها توجه کاملی داشت تا جامعه با کار و تولید تامین گردد. یکی از فرماندهان امام بنام «قرظه بن کعب انصاری» در بلادی کار می کرد که غیر مسلمانان و اهل ذمه تحت حمایت اسلام در صلح و آرامش می زیستند.چون دچار مشکل اقتصادی شدند امام به قرظه نوشت : مردانی از اهل ذمه ، از حوزه فرمانداران تو گفته اند که در زمینهایشان نهری داشته اند که خشک و پر شده است پس در مشکلات اقتصادی آنها مطالعه کن ، و آن نهر را اصلاح کن ! بجان خودم سوگند ، اگر آبادانی شود و مردم تامین گردند بهتر از آن است که از آنجا کوچ کنند و ناتوان گردند ، و از آنجا کارهایی که به صلاح مملکت است باز مانند.ارسال توسط محمد باقر افشار
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ