تبلیغات
طلایه دار تبری - توصیف آخرالزمان در حدیثی از پیامبر اعظم(ص)

مرتبه
تاریخ : جمعه 17 خرداد 1392
پیامبر(صلى الله علیه وآله) پس از حجة الوداع ، حلقه درِ كعبه را گرفت و فرمود : اى مردم ! آیا نشانه هاى قیامت را به شما بگویم ؟ سلمان عرض كرد : پدر و مادرم به فدایت ! اى رسول خدا ! ما را آگاه كن ! فرمود : « ضایع شدن نماز ، گرایش به هوا و هوس و تكریم ثروتمندان از نشانه هاى قیامت است » .
در آن هنگام ، زكات ، جریمه به شمار مى آید و خراج ، غنیمت ! دروغگو را تصدیق مى كنند و راستگو را تكذیب ! خائن را امین مى شمرند و امین را خائن ! و «رویبضه» سخن مى گوید .

  پرسیدند : « رویبضه » كیست ؟ فرمود : فرد پَست و فرومایه اى كه درباره امور عمومى سخن مى گوید .از دیگر نشانه هاى قیامت آن است كه منكر حق اند و از اسلام جز نام و از قرآن جز ظاهر و نشانه اى باقى نمى ماند ; قرآن را با طلا مى آرایند و مردان امتم براى انجام كار حرام چاق و فربه مى شوند ; با كنیزكان زنان فرومایه مشورت مى شود، كودكان بر منبرها سخن مى گویند و مخاطبان زنان خواهند بود !

  مساجد مانند كنیسه ها و پرستشگاه هاى یهودیان زینت داده مى شود، منبرها بلند و صف ها و گروه هازیاد مى شوند ،دل ها پُر از كینه و زبان هایى گوناگون و هوا و هوس هایى كه انباشته شده است .

سلمان پرسید : اى رسول خدا ! چنین خواهد شد ؟

پیامبر فرمود : سوگند به خدایى كه جان محمد در دست اوست ، آرى ! در آن زمان ، مؤمن میان مردم ، خوارتر از كنیز است . قلبش مانند نمك در آب ، ذوب مى شود، چرا كه منكراتى را مى بیند و نمى تواند آنها را تغییر دهد . مردان در آمیزش جنسى به مردان بسنده مى كنند و زنان به زنان ! چنان كه دختركان باكره خواستگار دارند ، پسركان هم خواهند داشت .


  اى سلمان ! در آن وقت آخر الزمان امیرانى فاسق ، وزیرانى بدكار و امینانى خیانتكار خواهند بود . نماز را ضایع مى كنند و دنباله رو شهواتند . اگر چنین اشخاصى را دیدید ، در اوّل وقت نماز برپا دارید .

اى سلمان ! در آن هنگام كسانى از شرق و مردمى از غرب مى آیند كه جسم و تنشان همچون آدم است اما دلهایشان شیطانى است . به صغیر رحم نمى كنند و به كبیر احترام نمى گذارند .

  اى سلمان ! در آخر الزمان ، مردم به سوى بیت الحرام حج مى گزارند اما پادشاهان براى تفریح و سرگرمى ، ثروتمندان براى تجارت ، مساكین براى گدایى و قاریان راویان و عالِمان براى ریا و شهرت به حج مى آیند !

  سلمان پرسید : اى رسول خدا ! چنین خواهد شد ؟! فرمود : سوگند به خدایى كه جانم در دست اوست! آرى. اى سلمان! در آخر الزمان ، دروغ زیاد مى شود و  در تجارت ، زن با شوهرش شریك مى شود و بازارها مانند هم مى شوند .

سلمان پرسید : در چه چیزى مانند هم مى شوند ؟ فرمود : در كسادى و كمى سود !

اى سلمان ! در آخر الزمان ، خدا نسیمى را مى فرستد كه بهره اى از حیات ندارد و جان عالِمان بزرگ را مى گیرد ، چون شاهد منكرات بودند اما آن را تغییر ندادند .

منابع:

المنثور ج 6 ص 53

جامع الاخبار تاج الدین شعیرى ص 72

بحار الأنوار ج 52 ص262

  


طبقه بندی: آیا میدانید،  عقاید، 
ارسال توسط محمد باقر افشار
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ